ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

"Έμφραγμα" για ΠΑΟΚ στο τέλος, 1-1 με Ατρόμητο

Δύο βαθμούς "πέταξε" ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, αφού έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο τον Ατρόμητο για την 20ή αγωνιστική της Super League και μένει πίσω στο κυνήγι της 2ης θέσης από την ΑΕΚ.

Ο "δικέφαλος του βορρά" μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ. Μία καλή στιγμή του Γκάρι Ροντρίγκες στο 25' ήταν η μοναδική ευκαιρία, μέχρι το γκολ του Ρόμπερτ Μακ στο 30ό λεπτό.

Το τέρμα έδωσε το μομέντουμ στους γηπεδούχους, που έχασαν ακόμα δύο ευκαιρίες με τον Δημήτρη Πέλκα.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Ατρόμητος ανέβασε στροφές και άρχισε να χάνει κι αυτός ευκαιρίες.

Ο Στέφανο Ναπολεόνι θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο 48', ωστόσο ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να αυξήσει το προβάδισμά του εάν ο Πέλκας ήταν πιο προσεκτικός στα τελειώματά του.

Ζάιρο και Ροντρίγκες αποχώρησαν με τραυματισμούς, ο ρυθμός έπεσε και οι Περιστεριώτες εκμεταλλεύτηκαν αυτήν την εξέλιξη.

Στο 80ό λεπτό, ο Νίκος Λαζαρίδης ισοφάρισε με κεφαλιά και ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει, με συνέπεια να περιοριστεί στον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Τούμπας
Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς
Βοηθοί: Κούλα Χασάν και Χρήστος Μπαλτάς
Τέταρτος διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος
Γκολ: 30' Μακ, 80' Λαζαρίδης

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Κόστα, Κοροβέσης, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Ζάιρο (27' Μυστακίδης), Ροντρίγκες (57' Γκολάσα), Μακ

Ατρόμητος: Μπάρκας, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Στοιτσεφ, Ούμπιντες, Κεϊτά, Μπάλλας (46' Μπρίτο), Λε Ταλέκ (64' Παπαδόπουλος) και Ναπολεόνι (86' Κοντοές)

Κάρτες: 31' Μακ, 69' Πέλκας, 78' Κεϊτά, 79' Κοροβέσης, 92' Μπάρκας